دانستنی های حیوانات خانگی

نحوه خوراندن مکمل خمیر مالت به گربه – ترکیبات و طرز مصرف مالت

reason why you should feed it to your cat
عناوین اصلی

گربه‌ها حیوانات بسیار تمیزی می‌باشند و زمان زیادی از اوقات بیداری خود را صرف نظافت و تمیزی خود می‌کنند. برای این کار آن‌ها دست و پاهای خود را مرتباً لیس می‌زنند. با این کار سبب می‌شوند مقدار زیادی مو را وارد دهان و معده خود کنند. اغلب این موها بدون مشکل از دستگاه گوارش عبور می‌کنند. اما ممکن است این موها از  دستگاه گوارش گربه عبور نکرده و باعث ایجاد مشکل شود. این مشکل براحتی برای گربه‌هایی که در طبیعت زندگی می‌کنند، با خوردن علف برطرف می‌شود. زیرا خوردن علف باعث استفراق گربه‌ها و در نتیجه خارج شدن مو از سیستم گوارش آن‌ها می‌شود.

با این‌حال بسیاری از گربه‌ها شرایط و فرصت خوردن علف را پیدا نمی‌کنند. زیرا ممکن است در آپارتمان زندگی کنند و گربه خانگی باشند.  خرید مالت گربه یک جایگزین خوب و بهداشتی تر از چمن برای گربه‌های خانگی می‌باشد.

برخی از افراد برای جلوگیری از تشکیل گلوله مویی در معده گربه، به او خمیر مالت می‌دهند. این خمیر یک محصول سالم و طبیعی است که در بهبود هضم و همچنین دستگاه روده آن‌ها بسیار مفید می‌باشد. برای آشنایی با خمیر مالت مخصوص برای گربه ها، دوز مناسب آن، ترکیبات آن و همچنین نحوه استفاده آن، این مقاله را بخوانید.

مواد تشکیل دهنده و ترکیبات خمیر مالت برای گربه ها

مکمل غذای خمیر مالت خمیری با رنگ و بافت مشابه عسل تیره ولی کمی فشرده‌تر از آن است. ترکیبات مکمل مالت برای گربه ها عمدتاً شامل روغن‌های گیاهی، چربی‌های گیاهی، عصاره مالت، فیبر اضافه شده، محصولات لبنی، مخمر و همچنین شامل رنگ دهنده‌ها، مواد نگهدارنده و ویتامین‌های اضافه شده می‌باشد. خمیر مالت با مارک‌های بی‌شماری و با تنوع مختلف در بازار موجود است. اکثر بسته بندی‌های آن به صورت فشرده و لوله ای، مانند خمیر دندان می‌باشد. هر مارک این محصول دستورالعمل مخصوص به خودش را ارائه می‌دهد. اما پایه و اساس همه برندها، عصاره مالت می‌باشد. معمولاً گربه‌ها ترجیح می‌دهند کنار غذایشان مقداری مالت باشد تا غذای مورد علاقه خود را با لذت بیشتری بخورند.

نحوه خوراندن مالت به گربه - طرز استفاده مالت

همانطور که خوب می‌دانید، هر گربه ویژگی رفتاری خودش را دارد. برخی عاشق عصاره و طعم مالت هستند، دوست دارند آن را مستقیماً از ظرف بخورند و بی رویه به آن لیس بزنند. در حالیکه برخی از گربه‌ها این روش خوردن را دوست ندارند. اگر گربه شما مورد دوم باشد، می‌توانید مقدار کمی خمیر را روی پای آن‌ها قرار دهید. آن‌ها ممکن است خیلی دوست نداشته باشند، اما با این وجود همان اثر اساسی را با خوردن خمیر در کنار غذا دارند. همچنین می توانید خمیر را در غذای آن‌ها مخلوط کنید و امیدوار باشید که آن را بدون توجه به آن بخورند. این کار همیشه آسان نیست، به خصوص اگر غذای گربه خشک باشد، حتی ممکن است مجبور شوید گربه خود را در خانه تعقیب کنید تا خمیر را به او بدهید، اما این مکمل، خوراکی ست که روده‌های آن‌ها با استفاده از آن بهتر عمل می‌کنند. این خمیر چیزی نیست که بسیاری از گربه‌ها طعم بدی از آن پیدا کنند، بنابراین باید تلاش کنید و گربه را به آن عادت دهید. همچنین می توانید مارک های مختلفی را امتحان کنید و ببینید آیا گربه شما به فرمول خاصی پاسخ بهتری می دهد یا خیر. خمیر مالتی که به گربه می‌دهید باید به اندازه یک بادام کوچک یا فندق باشد. این مقدار کافی می‌باشد، اما اگر گربه شما از آن لذت می‌برد، جای نگرانی نیست که کمی بیشتر به آن‌ها بدهید. برای یک گربه مو کوتاه، دو دوز در هفته برای تنظیم روده آن‌ها کافی می‌باشد. اگر گربه شما موی بلندی دارد، مانند ماین کوین “Maine Coon” یا بیرمان “Birman” ، ممکن است که لازم باشد تا چهار دوز در هفته برای همین میزان اثر، خمیر برای گربه ها را بدهید. اگر گربه بعد از استفاده، بدخلقی کرد، بهتر است تا زمانی‌که بهبودی را مشاهده کنید روزانه دوز کمی به او بدهید.
How to use cat malt
برای یک گربه مو کوتاه، دو دوز خمیر مالت در هفته برای تنظیم روده آن‌ها کافی می‌باشد

موارد استفاده از مالت، علت دادن مالت به گربه ها چیست؟

گربه‌ها برای نظافت خود مرتب خزهای خود را لیس می‌زنند که این کار باعث بلعیده شدن تعداد زیادی موی مرده در دستگاه گوارش آن‌ها می‌شود و می‌توانند باعث ایجاد انبوه مو شوند. این گلوله‌های مو بسته به میزان بلعیده شده می‌توانند بزرگ یا کوچک باشند. آن‌ها به عنوان گلوله مویی شناخته می‌شوند، اگرچه ممکن است آن را گلوله مویی یا توپ مو یا هیربال بنامند.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، زبان گربه دارای برآمدگی یا خارهای کمی است. آن‌ها به پاپیل معروف هستند و به گربه کمک می‌کنند تا با زبان خود مانند برس مو، موهای خود را مسواک بزند و آلودگی را از بین ببرد. آن‌ها همچنین می‌توانند موهای مرده را که از طریق دهان می‌خورند جدا کنند.

پس از آن ممکن است گلوله مویی در روده، معده یا حتی مری آن‌ها ایجاد شود. اگر گربه استفراق کند، موی سر را دفع می‌کند، این بدان معنی است که کره مو از مری عبور نکرده است. اگر بجای استفراق، حالت تهوع، کم اشتهایی و استفراغ غذای نیمه هضم شده باشد، احتمالاً گلوله مویی در معده یا روده کوچک قرار می‌گیرد. اگر گربه همراه با کمبود اشتها دچار یبوست شود، این امر می‌تواند به دلیل یک گلوله مو در روده بزرگ باشد.

برآمدگی و خارهای روی زبان گربه
برآمدگی و خارهای روی زبان گربه

همین الان خمیر مالت مخصوص گربه ها را سفارش دهید

فواید خمیر مکمل غذایی مالت

خمیر حاوی عصاره مالت به از بین بردن این موهای زائد و خروج آن از طریق دستگاه گوارش کمک می‌کند. این کار را از طریق اثر ملین طبیعی خود انجام می‌دهد که به بهبود انتقال روده کمک می‌کند. به همین دلیل است که این خمیر برای موارد یبوست خفیف نیز مناسب است. بنابراین این مکمل غذایی در تسهیل هضم گلوله مویی کمک می‌کند.

از چه سنی می توان به گربه ها مالت خوراند؟

مکمل غذایی حاوی خمیر مالت یکی از خوراکی‌هایی است که بسیاری از صاحبان گربه به عنوان یک راه حل برای مشکلات گوارشی مانند یبوست و تشنج‌های شکمی به گربه خود ارائه می‌دهند. اما مصرف آن برای گربه‌ها نیز باید با احتیاط و محدودیت‌هایی انجام شود.

از سن ۴ ماهگی به بعد، گربه‌ها می‌توانند این مکمل را مصرف کنند. با این حال، بهتر است برای گربه خود از مصرف آن پیش از سن ۶ ماهگی خودداری کنید، زیرا در این دوره، سیستم گوارشی گربه‌ها هنوز به تکامل نرسیده و مصرف این نوع خوراکی‌ ممکن است به مشکلات گوارشی منجر شود. همچنین، بهتر است خمیر را به مقدار محدودی به گربه‌تان بدهید و توصیه می‌شود که هرگز این خوراکی را به جای غذای اصلی گربه‌تان قرار ندهید. در صورتی که گربه‌تان دچار علائم اختلالات گوارشی پس از مصرف آن شود، باید به دامپزشک خود مراجعه کنید.

برس کشیدن گربه

نباید فراموش کنیم که برس کشیدن گربه چقدر مهم است. با استفاده از آن می‌توان موهای مرده گربه را قبل از اینکه فرصت بلعیدن آن‌ها را به گربه دهیم، بیرون بریزیم. ما به نوع برس مناسب برای هر نوع گربه نیاز داریم. در گربه‌های مو کوتاه، یک یا دو بار برس زدن در هفته کافی می‌باشد. برای گربه‌های مو بلند، برس زدن روزانه ایده آل است. در اینجا اطلاعاتی در مورد برس‌های گربه‌های مو کوتاه و گربه‌های مو بلند داریم.

اگر نمی‌توانید زمان برس زدن روزانه خز گربه خود را پیدا کنید، حداقل لازم است هفته‌ای یک یا دو بار این کار را انجام دهید. برس زدن گربه علاوه بر از بین بردن موهای مرده و سلامت گربه شما، به تقویت رابطه و دوستی شما و گربه نیز کمک می‌کند. فراموش نکنید که گربه‌ها در بهار و پاییز، به کمی برس زدن نیاز دارند.

برس کشیدن گربه
برس زدن گربه علاوه بر از بین بردن موهای مرده و سلامت گربه، به تقویت رابطه شما و گربه نیز کمک می‌کند.

بررسی کلی

همانطور که خواندیم، مالت یک محصول بسیار مفید برای گربه هاست. با استفاده از آن همراه با یک روال برس زدن مناسب، می‌توانید به گربه کمک کنید تا به روشی کارآمد و سالم با گلوله‌های مو کنار بیاید.

دلیل اصلی این امر این است که گلوله‌های مو می‌توانند گربه شما را دچار مشکل کنند. توپ مو  می‌تواند باعث انسداد روده شوند.
توجه: اگر دفع گلوله‌های موی گربه شما همراه با خون است یا گربه از یبوست طولانی مدت رنج می‌برد، به دامپزشک مراجعه کنید.

این مقاله همواره در حال بروزرسانی می باشد.