سلامت و بیماری حیوانات خانگی, سلامت و بیماری گربه

گلوله مو(هیربال)در گربه ها: علت، علائم و درمان تشکیل توپ مو

گلوله مو (هیربال)در گربه - علت، علائم و درمان توپ مو

علت بالا آوردن مو در گربه

یکی از ویژگی‌های اصلی گربه‌ها نظافت و تمیزی بیش از حد آن‌ها می‌باشد و برای حفظ نظافت خود به طور مرتب بدن خود را لیس زده و باعث ورود موهای زیادی به داخل معده خود می‌شوند که در صورت عدم تخلیه، تبدیل به گلوله‌های مویی یا هیربال می‌شود. بنابراین افرادی که به نگهداری گربه می‌پردازند بهتر است با روش جلوگیری از تشکیل گلوله مو آشنا شوند. در این مقاله به معرفی همه مواردی که در باره گلوله‌های‌ مویی باید بدانید می‌پردازیم تا بتواند کمکی، در سالم ماندن گربه شما باشد.

علت بلعیدن موهای زیاد توسط گربه‌ها و تشکیل گلوله‌ مو چیست؟

علت بلعیدن موهای زیاد توسط گربه‌ها و تشکیل گلوله‌ مو چیست؟
علت بلعیدن موهای زیاد توسط گربه‌ها و تشکیل گلوله‌ مو
گربه‌ها زمان زیادی را به نظافت موهای بدن خود می‌پردازند و برای این کار از زبان خود که دارای خارهای کوچک است استفاده می‌کنند. با این کار گربه موهای ریخته بدنشان را جذب می کنند و از آن‌جایی که این حیوان قادر به ریختن آب دهان و خارج کردن موها از دهان خود نیست راهی جز بلعیدن و وارد کردن این موها به داخل معده خود ندارد. زمانی‌که این موها در داخل معده گربه جمع شده و تبدیل به گلوله مویی می‌شود با بالا آوردن گلوله مو و استفراغ کردن، آن را از معده خارج خواهد کرد. اما گاهی ممکن است گربه نتواند با موفقیت گلوله مو را بالا آورده و از معده خود خارج کند، در اینصورت باعث ایجاد یبوست و گاهی مشکلات اورژانسی در گربه می‌شود. با دانستن روش های درمان خانگی در از بین بردن گلوله‌های مویی و هیربال در معده آن‌ها می توانیم از بروز این مشکلات جلوگیری کنیم.

آب و هوا و گلوله موی گربه

اگرچه گربه در تمام طول سال نظافت می‌کند، اما در فصل پوست اندازی، یعنی در فصل بهار و پاییز، گربه مقدار موی بیشتری از دست می‌دهد، به همین دلیل این زمان‌های سال خطر بیشتری برای ایجاد گلوله موی برای گربه شما وجود دارد. در این فصول بسیار مهم است که به رفتار گربه خود بسیار توجه کنیم، اینکه آیا غذا می‌خورند یا خیر، به طور عادی به توالت می‌روند یا خیر و آیا روحیه خوبی دارند یا خیر؟ همچنین باید با رعایت برخی از پیشنهادهایی که در مراحل بعدی به شما ارائه می‌دهیم، تا آنجایی که می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا از تجمع مو در معده آن‌ها جلوگیری کنید. اما چگونه می‌توان فهمید گربه نمی‌تواند یک گوی مو را استفراق کند؟ در اینجا علائم این بیماری وجود دارد.

علائم ایجاد گلوله مو در معده گربه چیست؟

علائم ایجاد گلوله مو در معده گربه چیست؟
علائم ایجاد گلوله مو در معده گربه چیست؟

گربه‌ها موهای سر وارد شده به معده را از طریق مدفوع و در موارد بسیار جدی با استفراغ دفع می‌کنند. یک روش ایمن برای پاکسازی معده گربه از گلوله مو بدون خطرات، به دست آوردن گیاهی به نام کتنیپ است که به آن‌ها کمک می‌کند تا در صورت نیاز از گلوله‌های مو خلاص شوند.

در بعضی مواقع حیوان به سادگی نمی‌تواند یک گلوله مو را استفراق کند، زیرا در روده گیر کرده و باعث انسداد روده شده است، در این حالت علائمی از جمله موارد زیر را مشاهده خواهید کرد.

 

علائم ایجاد هیربال  یا توپ مویی در معده گربه:

  • گربه بی‌میلی و بی‌علاقگی دارد.
  • گربه سکوت مکرر دارد.
  • سرفه کردن گربه
  • گربه هنگام دفعه مایعات و غذا، استفراق می‌کند.
  • گربه یبوست دارد.

اگر این علائم بیش از دو روز ادامه یابد، گربه را برای بررسی و تشخیص، حتماً نزد دامپزشک ببرید

راه‌های جلوگیری از ایجاد گلوله مو در معده گربه

جلوگیری از ایجاد گلوله مو در معده گربه با برس زدن
جلوگیری از ایجاد گلوله مو در معده گربه با برس زدن مداوم
اگرچه نظافت، بخشی از رفتارهای طبیعی گربه‌ها است، نمی‌توان و نباید از آن جلوگیری کرد، بلکه صاحبان گربه برای جلوگیری از گلوله مو در معده گربه، باید به حیوان کمک کنند تا از ایجاد موخوره، به ویژه در فصول پوست اندازی، جلوگیری کنند. بنابراین، برس زدن روزانه گربه بسیار مهم است. وظیفه ای که به شما کمک می‌کند تا حد زیادی موهای ریزش یافته را از بین ببرید و این کار مانع بلعیدن موها توسط گربه می شود. به خصوص اگر از نژاد گربه های مو بلند باشند، زیرا این نوع گربه ها بیشتر مستعد به تشکیل گلوله‌ مو می‌باشند. این کار را از دوران کودکی گربه شروع کنید. اما اگر حیوان خانگی شما در بزرگسالی باشد، ممکن است کمی عادت کردن به برس، برای آن‌ها دشوار باشد. اما شما در نهایت این کار را انجام دهید. زیرا برس زدن، گربه را به همان اندازه آرام می‌کند که هنگام نوازش کردن به آن‌ها آرام می‌شوند. برای این کار شما باید یک شانه مخصوص مناسب نوع موی حیوان خانگی خود تهیه کنید که در هر فروشگاه پت شاپ موجود می باشد. برس زدن گربه‌ها در صورت بلند بودن موهای آن‌ها یا زمانیکه گربه‌ای پیر می‌باشد، ضروری است، زیرا در این صورت، حیوان انرژی کافی برای نظافت موثر خود را ندارد.

چگونه به گربه در استفراق کردن گلوله مویی کمک کنیم؟

استفاده از والریان برای کمک به خارج کردن گلوله مو
استفاده از والرین برای کمک به خارج کردن گلوله مو

اگر متوجه شدید گربه شما دچار گلوله مویی شده است و استفراغ نمی‌کند و نمی‌تواند با موفقیت گلوله‌ مو را خارج کند، باید در انجام این کار به آن‌ها کمک کنید.
با این گزینه‌ها می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا یک گلوله مو را استفراق کنند.

  1. به موهای گربه کمی روغن حیوانی یا وازلین بزنید، زیرا گربه در عرض چند دقیقه تمیز کردن با برداشتن و بلعیدن وازلین شروع به لیسیدن ناحیه می‌کند، که این امر به تسهیل در اخراج گلوله مو و کاهش یبوست به دلیل محتوای چربی کمک می‌کند.
  2. اگر وازلین در دست ندارید، می‌توانید کره یا مالت گربه نیز بمالید، به همان اندازه راه حل‌های موثر دیگر وجود دارد.
  3. والرین یکی دیگر از گیاهانی است که می‌توانیم در خانه داشته باشیم تا به گربه خود در خارج کردن گلوله مویی کمک کنیم.

اگر هیچ یک از روش‌های ذکر شده در بالا جواب نداد، حتما گربه خود را به دامپزشک ببرید.

خمیر مالت گربه ساده آسوپت

موجود

قیمت اصلی ۱,۱۹۰,۰۰۰ ریال بود.قیمت فعلی ۹۹۰,۰۰۰ ریال است.

خمیر مالت گربه طعم پنیر آسوپت

موجود

قیمت اصلی ۱,۱۱۹,۰۰۰ ریال بود.قیمت فعلی ۹۹۰,۰۰۰ ریال است.

خمیر مالت گربه طعم ماهی آسوپت

موجود

قیمت اصلی ۱,۱۱۹,۰۰۰ ریال بود.قیمت فعلی ۹۹۰,۰۰۰ ریال است.

خمیر مالت گربه طعم مرغ آسوپت

موجود

قیمت اصلی ۱,۱۱۹,۰۰۰ ریال بود.قیمت فعلی ۹۹۰,۰۰۰ ریال است.
این مقاله همواره در حال بروزرسانی می باشد.
منبع مقاله :  animalwised