سلامت حیوانات خانگی

آیا ضد عفونی کننده دست برای سگ ها بی خطر است؟

hand sanitizer and dogs

امروزه استفاده از ماده ضدعفونی کننده دست به یکی از موارد روتین و بخشی از زندگی ما تبدیل شده. همه ما هر زمان که از خانه خارج می‌شویم، مواد ضد عفونی کننده را با خود به همراه داشته و پس از تماس با سطوح یا اشیا مشترک در اماکن عمومی از آن استفاده می‌کنیم. همچنین هر زمان که قادر به شستن دست با آب و صابون نباشیم، با استفاده از ضد عفونی کننده دست، می‌توانیم دست‌های خود را تمیز کنیم.

لازم به یادآوری است که هر چند ماده ضدعفونی کننده دست، به رعایت بهداشت و ایمنی ما در برابر انواع ویروس و باکتری کمک می‌کند، با این حال یک ماده شیمیایی است. بنابراین برای حفظ سلامتی خود و سلامت حیوانات خانگی مانند سگ‌ها، باید در مصرف ماده ضدعفونی کننده دست، نهایت دقت و توجه را داشته باشیم. ما نیز در این مقاله به بررسی نکاتی که صاحبان حیوانات خانگی باید درباره استفاده از ضدعفونی کننده دست در اطراف سگ‌ها بدانند، خواهیم پرداخت

ضدعفونی کننده دست چیست؟

انواع مواد ضدعفونی کننده، دارای ترکیبات مختلف، رنگ‌ها و حتی رایحه‌های متنوعی هستند. اما همه این مواد، نوعی ماده شیمیایی مبتنی بر الکل هستند که به پاکسازی سطوح و از بین بردن ویروس‌ها کمک می‌کنند. بنابراین، بهتر است همواره به ترکیبات ماده ضدعفونی کننده‌ای که تهیه می‌کنید توجه کرده و به دلیل داشتن مواد شیمیایی، آن را از دسترس حیوانات خانگی خود به دور نگه دارید. توجه کنید که نباید از این مواد برای ضدعفونی کردن دست یا پنجه حیوانات خانگی مانند سگ استفاده کنید.

آیا استفاده از ضد عفونی کننده دست برای حیوانات و سگ‌ها امکان پذیر است؟

محققان و پزشکان ادعا می‌کنند که استفاده از ماده ضدعفونی کننده دست برای انسان‌ها (به مقدار مورد نیاز و نه بیش از حد) آثار مخربی نخواهد داشت. این در حالی است که ترکیبات شیمیایی موجود در این مواد، برای حیوانات و سگ‌ها بسیار مضر است. بنابراین بهتر است هرگز دست و بدن حیوان خانگی خود را در معرض مواد ضدعفونی کننده قرار ندهید. همچنین اگر از این مواد برای ضدعفونی کردن دست‌های خود استفاده می‌کنید، تا زمانی که دستتان خشک نشده و ماده همچنان روی سطح پوستتان وجود دارد، از لمس کردن و نوازش حیوانات خودداری کنید.

بنابراین، اگر با سگ خود برای پیاده روی یا گردش از خانه خارج شده و می‌خواهید دست‌های خود را ضدعفونی کنید، بهتر است ماده ضدعفونی کننده را روی دستان خود اسپری کرده و پس از تبخیر شدن آن، به حیوان غذا داده یا او را نوازش کنید.

مشکلات و نگرانی‌ها درباره ایمنی سگ‌ در برابر ماده ضدعفونی کننده دست، چیست؟

بزرگترین نگرانی درباره سگ‌هایی که در معرض ماده ضدعفونی کننده دست قرار می‌گیرند این است که بیشتر ضدعفونی کننده‌های دست موجود در بازار، حاوی ترکیبات الکلی و اتیلن گلیکول هستند. اگر این ماده ضدعفونی کننده توسط حیوان بلعیده شده و به دستگاه گوارش او راه یابد، موجب بروز ناراحتی‌هایی از جمله تهوع، جاری شدن آب دهان و اسهال در بدن او می‌شود.

اگر سگ شما مقدار زیادی ماده ضدعفونی کننده دست بنوشد، تأثیرات مخرب جدی‌تری مانند سرگیجه، نوعی گمراهی، لرزش بدن در هنگام راه رفتن، افسردگی، کاهش دمای بدن، کاهش دفعات تنفس و ضربان قلب شود. سگ‌ها اغلب به خوردن یا آشامیدن مواد مختلف علاقه دارند. اما نکته مثبت مواد ضدعفونی کننده دست در این است که به دلیل داشتن طعمی تلخ و نامطبوع، حیوان تمایلی به نوشیدن یا خوردن آن ندارد. بنابراین این ماده چیزی نیست که بیشتر سگ‌ها نسبت به آن علاقه زیادی نشان دهند.

اگر شک دارید که ماده ضدعفونی دست وارد بدن حیوان خانگی شما شده است یا خیر، باید به رفتار و وضعیت جسمانی او توجه کنید. جاری شدن بیش از حد آب دهان حیوان، یکی از علائمی است که اغلب اوقات به دلیل طعم تلخ ماده ضدعفونی کننده رخ می‌دهد.

ایمنی سگ‌ در برابر ماده ضدعفونی کننده دست

اگر سگ شما ماده ضدعفونی کننده دست را بلعیده باشد، باید چه اقدامی انجام دهید؟

پیشتر اشاره کردیم که سگ‌ها به دلیل طعم و مزه ناخوشایند ماده ضدعفونی کننده، از مصرف آن خودداری می‌کنند. اما اگر سگ شما به هر دلیلی مقداری از این ماده را خورده یا بلعیده باشد، باید به سرعت او را نزد دامپزشک ببرید و از او کمک بخواهید.

بهترین راه برای محافظت از سگ‌ها و حیوانات خانگی، شما ، جلوگیری از تماس آنها با مواد ضدعفونی کننده است. بنابراین توصیه ما به شما این است که مواد ضدعفونی کننده دست و سطوح را مانند هر ماده شیمیایی دیگری، در کابینت یا مکان در بسته‌ای که حیوان به آن دسترسی ندارد، قرار دهید. همچنین اگر مقداری ماده ضدعفونی کننده دست را در کیف خود حمل می‌کنید، باید توجه کنید که کیف شما از دسترس سگ‌ها و حیوانات کنجکاو خانگی به دور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید