سلامت حیوانات خانگی

آیا حیوان خانگی من چاق است؟ تشخیص چاقی سگ ها و گربه ها

آیا سگ یا گربه من وزن مناسبی دارد؟

اگر حیوان خانگی شما به خوردن شکلات و شیرینی عادت کرده و وزن او در حال بالا رفتن است، باید هر چه زودتر تدبیری برای دور کردن او از شکلات و شیرینی اتخاذ کنید.

اما وقتی او با آن چشم‌های قهوه‌ای و مهربانش با حالتی التماس گونه به شما نگاه می‌کند، چگونه می‌توانید در مقابل وسوسه دادن یک خوراکی دیگر مقاومت کنید؟ طبیعی است که این کار آسانی نیست. اما برای حفظ سلامتی حیوان خانگی شما بسیار مهم خواهد بود.

کارملا استامپر (Carmela Stamper)، یکی از دامپزشکان سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا در این باره می‌گوید: “همانطور که چاقی در افراد و اقشار سنی مختلف به یک مشکل جدی تبدیل شده، در میان حیوانات خانگی نیز رواج یافته و به مشکلی فراگیر تبدیل شده است.

این موضوع، بسیار حیاتی است و می‌تواند به سلامتی حیوان خانگی شما آسیب برساند.” یکی از اصلی‌ترین وظایف مسئولان در مرکز داروهای دامپزشکی این سازمان، حصول اطمینان از کیفیت و سلامتی غذای حیوانات مختلف شامل خوراک دام، غذا و تنقلات مصرف حیوانات خانگی است.

این سازمان به بررسی این موضوع می‌پردازد که آیا موادغذایی مختلف همان عملکرد ادعا شده را دارند و مصرف آنها برای حیوانات و انسان‌هایی که با آنها ارتباط دارند بی خطر است یا خیر.

طبق نظرسنجی که در سال 2015 توسط انجمن پیشگیری از چاقی حیوانات خانگی انجام گرفت، حدود 58٪ از گربه‌ها و 54٪ سگ‌های ایالات متحده دارای اضافه وزن هستند. استامپر در این باره می‌گوید: “بیماری‌هایی که در حیوانات اهلی مبتلا به اضافه وزن مشاهده می‌شوند، به طرز شگفت انگیزی شبیه مواردی است که در افراد دارای اضافه وزن نیز مشاهده می‌شوند!” از جمله این بیماری‌ها می‌توان به دیابت نوع 2، آرتروز، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، تنفسی و بیماری‌های کلیوی اشاره کرد.

استامپر همچنین افزود: “همه ما می‌خواهیم تا حیوانات خانگی زندگی شادی داشته باشند، اما سلامتی و طول عمر آنها نیز برای ما مهم است. ابتلا به چاقی در حیوان خانگی شما، می‌تواند به طور قابل توجهی بر کاهش طول عمر او تاثیر بگذارد.

وجود چه میزان چربی در بدن حیوان خانگی به عنوان اضافه وزن در نظر گرفته می‌شود؟

اگر وزن حیوان خانگی شما، نسبت به وزن ایده آل او 20 درصد بیشتر باشد، یعنی حیوان دچار چاقی و اضافه وزن شده است. با این حال، وزن ایده آل هر حیوان بسته به نژاد، سن، سیستم بدن و متابولیسم او متغیر است.

استامپر همچنین خاطرنشان کرد: “به نظر می‌رسد سگ‌های برخی نژادها، تمایل و استعداد بیشتری برای چاقی دارند.” جالب است بدانید که دامپزشکان همواره وجود موارد اضافه وزن و چاقی در گربه سانان را گزارش می‌کنند. این در حالی است که هیچ نژاد گربه خاصی، مستعد چاقی نیست!

البته، آخته کردن یا عقیم سازی حیوانات مانند سگ یا گربه و بالا رفتن سن حیوان (به ویژه با کاهش میزان تحرک او)، می‌تواند میزان متابولیسم او را کاهش داده، و موجب بروز چاقی در بدن او شود. بنابراین شما باید با دامپزشک خود در مورد مقدار غذای سگ یا گربه خود مشورت کرده و از راهنمایی‌ها و دستورات وی پیروی کنید.

سوالات مهمی که می‌توانید از دامپزشک خود بپرسید

متخصص واقعی در مورد وزن ایده آل حیوان خانگی شما، دامپزشک شماست. زیرا او با گذشت زمان، تغییرات حیوان را به گونه خاص و ریزبینانه‌ای دنبال می‌کند. اما شما که هر روز با حیوان خود تعامل دارید، ممکن است متوجه این تغییرات نشوید.

اما دامپزشک شما از کجا می‌داند که وزن حیوان خانگی شما از حد طبیعی گذشته و او را در وضعیتی ناسالم قرار داده است؟ بسیاری از دامپزشکان از سیستم‌های نمره دهی وضعیت بدن مانند مقیاس 1 تا 5 (1 به معنای بسیار لاغر و  5 به معنای چاق) برای معاینه سگ‌ها و گربه‌ها استفاده می‌کنند.

استامپر در این باره می‌گوید: “شما می‌توانید از دامپزشک خود بخواهید تا درباره معیارهای سیستم امتیازدهی مورد استفاده خود، توضیح دهد یا جزئیات مربوط به آنچه را باید جستجو کنید. “

برخی از سوالاتی که باید درباره آنها جستجو کنید عبارتند از اینکه:

  • علائم خاص افزایش وزن حیوان من کدامند؟
  • وزن طبیعی مناسب برای حیوان خانگی من چیست؟
  • مصرف چه نوع غذایی برای حیوان خانگی من را توصیه می‌کنید و مقدار یک وعده از آن باید چقدر باشد؟
  • چند بار در روز باید به حیوان خانگی خود غذا دهم؟ (زیرا ممکن است بسته به سن حیوان خانگی، سطح فعالیت یا سایر عوامل دیگر، مقدار توصیه شده در روی بسته بندی غذا، برای حیوان خانگی شما مناسب نباشد).
  • آیا حیوان خانگی من دچار بیماری خاصی است که مرا ملزم به کاهش وزن او کند؟ استامپر اشاره کرد: “دلیل خوبی برای این که حیوانات شما در هر بار مراجعه به دامپزشکی توزین می‌شوند، وجود دارد. صاحبان حیوانات اهلی خانگی باید این بدانند که حیوان خانگی آنها چه سیر وزنی را طی می‌کند و آیا اضافه وزن یا کمبود وزن او طبیعی است یا خیر؟”

لاغر بودن یا کاهش وزن حیوان می‌تواند نشانه‌ای برای وجود مشکلی در سلامتی حیوان باشد. به عنوان مثال، اگر سگ یا گربه شما همواره از غذا خوردن لذت ببرد اما به طور ناگهانی دچار کمبود اشتها شود، ممکن است دچار مشکلات جدی بهداشتی یا سلامتی شده باشد. بنابراین بهتر است هر چه زودتر حیوان را نزد دامپزشک ببرید تا مطمئن شوید که همه چیز خوب است.

نشانه‌های تغییر وزن حیوانات خانگی

نشانه‌ها و علائم اساسی که برای بررسی وزن حیوان خانگی خود باید مورد بررسی قرار دهید تا ببینید که آیا وزن حیوان خانگی شما در محدوده سالم است یا خیر عبارتند از:

  • نگاه کردن به بدن حیوان: از بالا به حیوان خود نگاه کنید. آیا حیوان خانگی محدوده شما کمر مشخصی دارد؟ استمپر می‌گوید: “اگر محدوده کمر حیوان مشخص نبوده یا کمر او به صورت مسطح و پهن دیده شود، امکان ابتلا به چاقی و اضافه وزن در حیوان وجود دارد.”
  • بررسی وضعیت استخوان و دنده‌ها: دستان خود را در امتداد بدن حیوان قرار دهید. آیا می‌توانید دنده‌های او را به راحتی احساس کنید یا باید برای درک موقعیت آنها، بدن حیوان را فشار دهید؟ آیا دنده‌ها بیش از حد برجسته هستند؟
  • آیا حیوان شما شکم گود یا افتادگی معده دارد؟ اگر به راحتی می‌توانید یک مشت چربی آویزان از بدن حیوان را در دست بگیرید، یعنی حیوان شما دچار اضافه وزن و چاقی است.

با این بررسی‌ها تا حدودی قادر به تشخیص وضعیت حیوان خانگی او خواهید بود. طبیعی است که اگر فردی توجه زیادی به سلامتی و تناسب اندام خود داشته باشد، نسبت به سلامتی و افزایش یا کاهش وزن حیوان خانگی خود نیز تمرکز و حساسیت بیش از حد داشته باشد. با این حال، اگر درباره وضعیت سلامتی و وزن حیوان خانگی خود دچار نگرانی یا تردید شده‌اید، باید با دامپزشک خود مشورت کرده و از وی راهنمایی بگیرید.