آموزش و تربیت حیوانات خانگی

7 نکته برای کار در خانه با حیوانات خانگی

نکاتی برای کار در منزل با حیوانات خانگی

در سال‌های اخیر، کار کردن در خانه یا دورکاری، به یکی از امور عادی در ارتباط با مشاغل مختلف تبدیل شده‌است. اگر جزو آن دسته از افراد شاغلی هستید که در منزل خود یک حیوان خانگی دارند، طبیعی است که کار کردن در خانه و مراقبت از حیوان خانگی خود را به کار بیرون از منزل ترجیح دهید.

این یکی از مزایای دورکاری است که در مقابل مزایایی که به ارمغان می‌آورد، دارای معضلات و چالش‌های خاص خود است. ما نیز در این مطلب، هفت نکته برای کار در خانه در حضور حیوانات خانگی و نحوه مراقبت از آنها برای افراد شاغل را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وقت گذراندن با حیوانات خانگی در خلال انجام کار

زمان فعالیت خود در کل طول روز را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و به ازای هر ساعت یا هر بخش انجام امور مربوط به شغل خود، به همان میزان با حیوان خانگی خود بازی کرده و به نیازهای وی رسیدگی کنید.

بهتر است، قبل از شروع روز کاری خود، زمانی را به بازی و تفریح با حیوان خانگی خود اختصاص دهید. صرف کردن این زمان برای حیوان خانگی شما، تاثیر بسیار عالی روی او و حتی خود شما خواهد داشت. چرا که ورزش و تفریح در ابتدای روز، انرژی لازم برای فعالیت در طول روز را فراهم آورده و شما را از رخوت و خستگی دور می‌کند.

هر نوع فعالیتی که در این زمان انجام می‌دهید، باید آنقدر حیوان را به تکاپو وا دارد که تمام انرژی وی مصرف شده و پس از بازگشت به خانه، او را وادار به خوابیدن کند. به این ترتیب در بازه زمانی پس از تفریح، به استراحت می‌پردازد و شما می‌توانید با دقت و تمرکز بالا به امور شغلی خود بپردازید.

پاداش رفتار خوب

آموزش حیوانات خانگی به عنوان یک همکار خوش رفتار، درست مانند آموزش دادن آنها برای انجام هر کار دیگری است که با تمرین و تکرار، کامل می‌شود!

بهترین راه برای این که حیوان خانگی شما، رفتار مناسبی که مدنظر شماست را انجام دهد، تمرین، تکرار و استفاده از ابزارهای تقویت کننده مثبت است. اگر می خواهید حیوان خانگی شما، در هنگام مکالمه با تلفن، به آرامی روی تخت خود بنشیند باید هر روز به او فرصت دهید تا این کار را انجام دهد و با یک پاداش ارزش بالا، مانند یک تکه کوچک از غذای مورد علاقه او یا اسباب بازی دلخواهش او را به ادامه این رفتار مثبت تشویق کنید.

شما با این کار به موفقیت و رشد حیوان خانگی خود کمک کرده و مهارت‌هایی که به او آموخته‌اید را تقویت می‌کنید. به علاوه، این رفتار به زودی به یکی از خصلت‌های حیوان خانگی شما تبدیل می‌شود.

انجام کارها در یک برنامه زمان بندی شده

پیشتر اشاره کردیم که بهتر است زمان فعالیت خود در طول روز را به بازه‌های کوتاه‌تری تقسیم کرده و به صورت مداوم، با حیوان خانگی خود وقت بگذرانید.

شما می‌توانید در زمان خستگی و نیاز به استراحت، کمی از فضای کار فاصله گرفته، در جای راحتی قرار بگیرید و دست نوازشی بر سر حیوان خانگی خود بکشید. بنابراین در وقفه‌های کوتاهی که برای استراحت خود در نظر می‌گیرید، کمی به او توجه می‌کنید و از کلافه شدن حیوان و امکان خراب کاری او جلوگیری می‌کند.

بهترین راه برای ایجاد تعادل میان زمان کار و رسیدگی به حیوان خانگی، تنظیم زمان استراحت اختصاصی در طول روز است. داشتن این ساختار نه تنها به شما در انجام کارهایتان کمک می‌کند، بلکه باعث ایجاد یک روال و روتین منظم در ذهن حیوان خواهد شد که تفاوت زمان کار و بازی را نیز به او می‌آموزد.

داشتن فضای کار اختصاصی

داشتن محل کار اختصاصی و بدون حضور حیوان خانگی، یکی از بهترین کارهایی است که می‌تواند به شما در انجام مربوط به کار و شغلتان کمک کند. این امر به شما امکان می‌دهد تا میان محل کارتان و محل زندگی حیوان خانگی خود، تمایز قائل شوید. بدین ترتیب، حیوان با درک این تقسیم بندی مشخص، قادر به حفظ بین بازی و استراحت خواهد بود و به مرور زمان، این عادت به روتین زندگی وی تبدیل می‌شود.

چرا که او یاد می‌گیرد، زمانی که شما پشت میز کار نشسته‌اید، مشغول کار هستید و زمانی برای بازی با او ندارید. اگر در منزل خود فضای کاری مناسبی ندارید، می‌توانید محدوده بازی و تردد حیوان در خانه را با چیدمان خاصی از اشیا محدود کرده و محل بازی و استراحت وی را برایش مشخص کنید. طبیعی است که این فضا، محلی برای فعالیت آزادانه حیوان خواهد بود و او در صورت خستگی، می‌تواند به خانه یا پناهگاه شخصی خود مراجعه کرده و در آنجا آرام گیرد.

ابراز محبت و توجه به حیوان خانگی

اگر حیوان خانگی شما خسته و بی حوصله باشد، به دنبال راهی خواهد بود که توجه افراد را به خود جلب کرده و حواس شما را پرت کند. پس اگر زمانی از روز را به بازی و تهیه غذای مورد علاقه آنها بپردازید، ذهن آنها برای مدتی مشغول شده و دیگر بهانه گیری نیز نخواهند کرد. شما همچنین می‌توانید اسباب بازی‌های مخصوص آنها را برایشان خریداری کنید تا حیوان خانگی شما، بتواند مدت زمان بیشتری را در تنهایی به فعالیت‌های دلخواه خود بپردازد.

رعایت نکاتی در هنگام حضور در جلسات و تماس‌های ویدئویی

اگر می‌خواهید که حیوان خانگی شما در هنگام حضور در جلسات مجازی یا تماس‌های ویدئویی کاری‌تان، حواس شما را پرت نکند یا مزاحم شما نشود، باید آنها را به فعالیت مورد علاقه‌شان مشغول کنید. اما ممکن است در این صورت نیز حیوان همچنان سر و صدای زیادی داشته و تمرکز شما را بر هم بزند. در این حالت، بهتر است میکروفون خود را در حالت بی صدا قرار داده و امکان حضور حیوان در محدوده تحت پوشش دوربین را تا حد امکان کاهش دهید.

یکی دیگر از ترفندهایی که خاطر شما را از حضور ناگهانی حیوان خانگی در تصویر یا پخش صدای حیوان خانگی‌تان آسوده می‌سازد، معرفی او در زمان ابتدای جلسه به همکاران‌تان خواهد بود. این کار کمی شور و شوق و هیجان نیز به جلسه شما افزوده و فضای جلسات را از خشکی، خارج می‌کند.

انعطاف پذیر بودن

به خاطر داشته باشید که حتی بهترین برنامه‌ها نیز همواره مطابق آنچه برنامه ریزی شده، پیش نخواهند رفت. به همین دلیل در هنگام کار در خانه و در حضور حیوان خانگی خود باید انعطاف پذیر باشید.

طبیعی است که شما تمام تلاش خود را خواهید کرد تا برنامه‌ای که برای مدیریت زمان خود تنظیم کرده‌اید، به درستی دنبال کنید. اما اگر در این بین، حیوان خانگی‌تان شما را مجبور به دور شدن از فضای کار برای دریافت محبت یا توجه کند، بهتر است با وی مدارا کرده و پس از استراحتی کوتاه، دوباره بر سر کار خود بازگردید.

به احتمال زیاد، برخی از همکاران شما نیز در شرایط مشابهی قرار دارند و اگر مجبور شوید چند لحظه از یک تماس کاری، دور شوید نیز علت آن را درک خواهند کرد.

به هر ترتیب، تفاوتی ندارد که به صورت موقت یا همیشگی مجبور به دورکاری و کار در خانه باشید. ما امیدواریم که با رعایت این 7 نکته، قادر به مدیریت زمان و ارتباط معقول و مناسب با حیوان خانگی خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید